|  TR |  ENG |  DE
Wolfgang Willutzki (Hausdent Kundenbetreuung Deutschland)

Haberler

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Ağız bakımının önemi 30 yıl süren bir araştırma ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır

Diş taşı temiziliği ve ağız bakımı ile ilgili 1972 yılında isveç‘te 30  yıl süren bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada bir  grup hastaya  düzenli olarak belirli periyodlarda diştaşı  temizliği ile birlikte bakım yapıldı ve hastalar dişlerin temizliği konusunda eğitildi.Onlara gerekli motivasyon sağlandı. Bu takip ve eğitim programı iki ayda bir yapılan yoğun bir eğitim ve bilgilendirme sürecini içerdi. Deney grubunda yer almış ve program sonunda 58 yaşına gelen C. Larsson: ‚“Diş sağlığı üzerine çok şeyler öğrendim, yakın çevremdekilere ve arkadaşlarıma önerilerde bulunmaya başladım“ diyerek, edinmiş olduğu olumlu tecrübesini dile getirdi.

 Araştırmanın bir başka grubunda bulunan hastalar sadece takip edildi ama herhangi bir eğitim veya diş sağlığı konusunda teşvik edici bir girişimde bulunulmadı.

İkı deney grubunda bulunan hastaların ağız sağlığı sürekli olarak her üç yılda bir kontrol edilerek,  ağız ve diş şağlığı kontrolleri kayıt edildi.. Tespit edilen en önemli bulgular; diş çürükleri, plaklar ve diş eti hastalıkları oldu.

Sonuç olarak: Goteburg üniversitesinde 30 yıllık bir deneyde elde edilen bulugulara bakıldığında sürekli diş taşı temizliği yaptıran ve diş bakımına önem veren hastalarda çok daha düşük bir oranda diş kaybı, diş çürükleri ve diş eti hastalığının görüldüğü kanıtlanmış oldu.

Peki, 2017 yılında diş bakımı konusunda; Sultangazi, Bayrampaşa,  Gaziosmanpaşa ve

Arnavutköy bölgelerinde bulunan hastalar açısından değerlendirdiğimizde neredeyiz?

Sultangazi Hausdent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği‘nde görev yapan yönetici Diş Hekimi Osman Yırtar sorumuza yanıtı şu şekilde verdi:

Diş sağlığı ve bakımı maalesef halkımız tarafından  büyük ekseriyetle ihmal edilen bir durumdur. Düzenli ağız bakımı yapmayan hasta bize tedaviye geldiğinde dişlerinin büyük bir bölümü zarar görmüş olmaktadır. Bu durumda diş hekimi olarak, sadece çürükleri tedavi ederek dişin ömrünü uzatmaya çalışmaktayız. Çoğu durumlarda zarar çok büyük olduğunda ya diş çekimine yada kanal tedavisine gidilmesi gerekiyor. Öte yandan; diş sağılığının bakımını ihmal etmeyen, belli aralıklarla diş kontrollerine gelen ve yaşı ilerlemesine rağmen hiç bir dişini kaybetmemiş hastalarımız da var. Hausdent Diş Kliniği  ekibi olarak ilkemiz  “diş sağlığına olumlu katkılarda bulunmak“ olduğu için,  hastalarımıza agız bakımı konusunda gereken eğitimleri vermek ve onları motive etmek önemli bir çalışma prensibimizdir. İsveç‘te yapılan araştırmada uygulandığı gibi düzenli diş kontrolleri ve iyi bir hasta hekim ilişkisi olması gerektiğini düşünüyorum. Hausdent Diş Kliniği olarak bölge halkının diş sağlığı eğitimi için, yeni adımlar atma hazırlığındayız. Bunlardan bir tanesi “Hausdent Akademi”dir. “Hausdent Akademi”  kendi personelimizin eğitiminin yanında, hastalarımızın eğitimini de içeren bir protokol hazırlamaktadır. Eğitim tarihlerini ve saatlerini personelimizden veya internet sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Hausdent - Akademi


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..

Numaranızı Bırakın Sizi Hemen Arayalım!

Diş sağlığı, diş estetiği, gülüş tasarımı ile ağız ve çene sağlığı hakkında tüm
sorularınız için numaranızı bırakın, size ulaşalım...

SULTANGAZİ

Cebeci Mahallesi Çanakkale Şehitleri Cadesi. No:37 Kat:2-3-4 / Sultangazi / İSTANBUL

TAKSİM

Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. No:145 34373 Şişli / İSTANBUL

Wolfgang Willutzki (Hausdent Kundenbetreuung Deutschland)

Deutschland

08:00 - 22:00 Arası Polikliniğimiz Açıktır.

Kliniğimizim Özel Sağlık Sigortalar ile Anlaşması vardır

  • Pazartesi - Cuma
    08:00 - 22:00
  • Cumartesi
    08:00 - 22:00
 
e-Bülten
E- Bülten Üyeliği İçin Mailinizi Bırakın!
Sosyal Medya

Copyright © 2017 www.hausdent.com.tr Tüm Hakları Saklıdır. web sitemizdeki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır tedavi amaçlı değildir